Geree.hu - A motorok világa

(Majdnem) minden, amit a motorokról tudni szerettél volna...
www.geree.hu
 GyIK •  Keresés •  Regisztráció •  Belépés 
Pontos idő: 2020.09.30. 03:57

Időzóna: UTC + 1 óra

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 233 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Minden az E85-ről
HozzászólásElküldve: 2009.08.03. 08:51 
Adminisztrátor

Ebben a topikban az E85-tel kapcsolatos tapasztalatokat kívánom összegyűjteni.

Kérdezz vagy épp oszd meg a tapasztalataidat!

Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Re: Minden az E85-ről
HozzászólásElküldve: 2009.08.03. 22:46 

Hellóka! Én kértem ezt a témát. Azért, mert szeretnék minnél többet megtudni az E85-ről. Azért kértem a Geree.hu Fórum tagjainak a segítségét, mert szöget ütött a fejembe :lol: , amit a Bevezetőben olvastam:
"Egyszer hallgattam egy előadást, ami pont a kollektív tudásról szólt. A tömör lényeg az az, hogy ha mindenki publikálja a tudását és a legújabb kutatási-fejlesztési eredményeit, akkor abból a többiek ugyan szintén proftálhatnak, de talán pont egy másik érdekeltségű szakembernek fog beugrani egy olyan probléma megoldása, amire ők eddig nem jöttek rá. És ha ő ezt szintén közkézre bocsátja, akkor abból egy harmadik ember fog megint egy újabb előrelépést elérni. Így hatványozódik a fejlődés sebessége és senki sem kerül hátrányba." Geree
Ha van valami információd (jó lenne, ha a forrást is elárulnád), vagy gyakorlati tapasztalatod, ötleted érdeklődve várom.
Most fáradt vagyok, de amint kialudtam magam, azonnal leírok mindent amit megtudtamm a Bio-Etanolról. Igaz számomra kevés, ezért kérem a fórumozók segítségét.

Előre is köszike mindent ;)

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.08.06. 17:41 
Adminisztrátor

Idézem Tomracing levelét.

Idézet:
Tom vagyok. Először is pár szót magamról. Már ovis koromban érdekelt a szerelés, nyakig össze tudtam magam olajozni, pedig én csak láb alatt voltam és kiakasztottam mindenkit a kérdezgetésemmel. Amíg más homokozott én a szerszámok és csavarok nevét tanulgattam:) Informatikát tanultam és kb. 30 műhelyben dolgoztam több kevesebb ideig. Sok mindent megtanultam ami szükséges az autókhoz.
Elkezdtünk a műhelyben Smiley-val (Ő volt a fényező) egy BMW-t építeni driftre. Kallódott egy kaszni hátul, nekiálltunk átalakítani unalmas időnkben. A motornál az E36 2,5L-estől eljutottunk a V12 5L-es blockhoz. Ugyebár brutális nyomaték kell kis fordulattól. Majd hallottam a Bioetanolról. Nagyobb nyomaték, kisebb égéshő. Azt gondoltam ez kell nekem. Elkezdtem utána olvasni a neten. Hát elszomorított milyen kevés információ van a Bioetanolról. Minden ismerősömet, akire felnézek a technikai tudásuk miatt, kérdezgettem, mit hogyan lehet megoldani.

Egyszer kaptam egy üzenetet Gereetől, hogy sikerült elkészíteni a geree.hu-t. Majd végig olvastam a bevezetőt és ez a rész elgondolkodtatott:
”Az amerikai oktatás sajátossága, hogy csapatmunkára készít fel. Ezzel szemben az itthoni oktatás mindig az egyszemélyi problémamegoldásra nevel. S hogy miért fontos ez? Egyszer hallgattam egy előadást, ami pont a kollektív tudásról szólt. A tömör lényeg az az, hogy ha mindenki publikálja a tudását és a legújabb kutatási-fejlesztési eredményeit, akkor abból a többiek ugyan szintén profitálhatnak, de talán pont egy másik érdekeltségű szakembernek fog beugrani egy olyan probléma megoldása, amire ők eddig nem jöttek rá. És ha ő ezt szintén közkézre bocsátja, akkor abból egy harmadik ember fog megint egy újabb előrelépést elérni. Így hatványozódik a fejlődés sebessége és senki sem kerül hátrányba.”

Majd megkértem Geree-t, hogy indítson egy új témát a Technikai eszmecsere rovatban. Még abban is segített, hogy elhelyezi a honlapon ezt a kis szöveget. Mindent Köszönök neki! A fórum felhasználóinak a segítségét szeretném kérni, abban, hogy osszák meg a tapasztalataikat, információjukat (jó lenne, ha a forrást is megjelölné), ötleteiket és így mindenki profitálhat belőle. Előre is köszönöm! Vagy, ha kérdésed van, a fórumban a helye. Ha esetleg a “Minden az E85-ről” témában, a nem tud egyik felhasználó sem pontos választ adni, kiderítjük valahonnan. Az ilyen kérdésekkel is sok új információ nyomára lehet bukkanni.

Ha hibát találsz az alábbiakban leírtakban, kérlek jelezd.

Ha valakit a pontos számok érdekelnek a bioetanol-lal kapcsolatban, ajánlom figyelmébe a válaszlevelet, amit Héjj Demeter (Magyar Bioetanol Szövetség Alelnöke) írt nekem. Pár kérdést tettem fel neki, amire nem találtam választ a neten. Sokkal több és pontosabb információt kaptam, mint reméltem.

Bioetanolról

Az etanol (etil-alkohol, borszesz, C2H5OH) színtelen, jellegzetes szagú és ízű, éghető folyadék. Az etanolt a köznapi nyelvben legtöbbször az alkohol névvel illetjük, mivel kémiailag az alkoholok közé tartozik. A bioetanol olyan etanol, melyet biológiai úton és nem szintetikusan állítanak elő. Vagyis a metanol kistestvére, csak sokkal olcsóbb:) A Bioetanol Magyarországon E85 néven lehet tankolni. Ami annyit takar, hogy 85% etanol és 15% benzin, de ez a valóságban évszaktól függően eltér (a hideg indítási problémák miatt). Ezért az oktán száma sem mindig 105. Igaz ez csak a kihegyezett verseny motornál számít, az utcai autóknál elhanyagolható.

Az bioetanolról lehet azt hallani, hogy “megeszi a gumi és műanyag alkatrészeket”. Ilyenről még nem hallottam senkitől aki már használja a bioetanolt. Az viszont problémát okozhat, hogy az évek alatt lerakódott szennyeződéseket feloldja a tank és csövek faláról. Amelytől hamar eldugul a benzinszűrő. Ez csak addig jelentkezik, ameddig ki nem tisztul az üzemanyag rendszer. Erre számítani kell akkor is, ha nem tiszta E85-öt tankol valaki. Viszont ezt a tulajdonságát kihasználva, lehet vele tisztítani az üzemanyag rendszert.

Az égési sebesség különbségét inkább meghagyom Geree-nek. Na meg na akarom untatni az olvasókat a motor indikátor diagramjával. Ami fontos nagyobb előgyújtás szükséges a Bioetanolnak. Amely kisebb problémát ott vet fel, ha valaki váltott üzemben akarja használni a gépkocsiját. De persze erre is van több féle megoldás. Azt, hogy mekkora előgyújtásra van szükség sok minden befolyásolja. Az elő gyújtási szög határozza meg az égési folyamat elhelyezkedését a felső holtponti helyzethez viszonyítva és ennek megfelelően befolyásolja a hőhasznosítási mértéket.

A bioetanol és a 95-ös benzin szinte minden főbb paraméterében eltér:(

Égéshő
Benzin: 47,300 kJ/kg
E85: 32,340 kJ/kg

Fűtőérték
Benzin 43 000 kJ/kg
E85: 30 900 kJ/kg

Az égéshő, fűtőérték definíciója Geree cikksorozatába biztos helyet kap. Itt nagy vonalakban szeretném bemutatni a különbségeket.

Valamint a befecskendezett üzemanyag menyisége is eltér. A bioetanolból megközelítőleg 20%-40%-al (terhelés függő) kell többet befecskendezni. Tapasztalatok szerint a fogyasztás megközelítőleg 20%-al nő, ha bioetanolt használunk. A többlet üzemanyagot több féle képen lehet beállítani, motor típustól függ. Egy injektoros autónál a feltöltési idő növelésével és, vagy az üzem anyag nyomás növelésével lehet. Azért érdemes előtte megmérni az üzemanyag nyomást. Mert ha elhasználódott az AC ne várjunk tőle 4-6 bar-t.

Több cég is forgalmaz és beépít olyan elektronikus kütyüket, amelyekkel bioetanollal is tud járni a motor. Igaz nem használja ki azt azt pluszt ami benne van. Így ne fog gazdaságosabban kijönni a bioetanollal való autózás a benzinnél. Mivel az alacsony ár az elsődleges a fejlesztésnél:(
Ez volt a kedvencem:
“A modul beépítéséhez nem kell különösebb szaktudás, a beépítését te is meg tudod oldani a garázsodban”
Ehez nem kell sokat fűzni. Az ilyenek miatt terjed hamarabb az a hír, hogy a bio tönkre vágta a kocsimat:( mint, hogy lehet tankolni E85-öt a sarki benzinkúton. Ez eléggé elszomorít.

A gyújtó gyertyákról említés sem tesz egyik cég sem, amely bioetanol üzeműre alakítja a gépkocsikat. Két cégek küldtem e-mail-t, azzal, hogy a gyertyákat nem e kell cserélni, vagy a gyújtó szikra energiája elég lesz-e a 10 éves autómnak. Még választ sem kaptam. Pedig számomra a gyújtó gyertya nagy talány. Még nem találkoztam olyan leírással ami részletesen foglalkozik ezzel a témával. Pedig nagyon fontos a motorban lejátszódó folyamatok miatt. De már várom, hogy Geree, vagy Schmidi cikksorozata mikor ér ahhoz a részhez, amikor a gyújtás rejtelmeit fedik fel előttünk.

Remélem a témát folytatjuk majd a fórumban, sok új dolgot olvashatunk a hozzá szólások között!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.08.06. 17:44 
Adminisztrátor

És Héjj Demeter (Magyar Bioetanol Szövetség elnöke) válaszlevele az E85 témában Tomracing levelére

Idézet:
Az E85 néhány jellemző adata:

Sűrűsége tipikusan 0,77-0,79 g/ml (a 91-95- ös benzinek 0,72-0, 78 g/ml)

Az ideális benzin-levegő stochiometrikus arány ugye valahol 14,7:1-hez körül van, a tiszta etil-alkohol (jelen esetben etanol) esetében ez az arány 9:1-hez. Az elméleti E85 esetében, ahol 85% etanol és 15% 95-ös benzin keverékéből áll, ez az arány 9,765:1-hez.

Az E85 egy kereskedelmi név, valójában az etanol mennyisége 70%-85% között mozog.
Télen több benzint kevernek az üzemanyagba a jobb hidegindítás érdekében. A nyári E85re belőtt, szabályozatlan keverékképzésű motor így télen dús keverékkel járhat.
A 70%-os E85 esetében az elméleti sztochiometrikus levegő üzemanyag arány 10,1:1-hez.

Az E85 szabványa csak minimumokat ír elő. E szerint az "A" osztályú (nyári) E85 minimum 75% V/V etanol és 14-22 V/V % EN228 szerinti benzin (jellemzően 95ös) kell legyen.
A "B" osztályú, téli E85-ben, minimum 70 V/V% etanol és 14-30 V/V% EN228 szerinti benzin az előírt.

Fontos megjegyezni, hogy szeléssavú lamdaszondával történő vezérlés esetén az E85 használata elég könnyű, hiszen az 1 Lambda-érték az ideális 9.7 körüli keverésnek felel meg. Azaz, ha a motorelektronikát programozzuk, vagy az injektor nyitási időket nyújtjuk, vagy nagyobb injektorokat szerelünk és így alapállapotban megadjuk a motornak azt az átlagosan 25%-al több üzemanyagot, akkor a motor vezérlő a lambda értékek alapján már helyesen dolgozik. Tapasztalatok szerint részterhelésen 20%-25%-al több E85öt kell befecskendezni, teljes terhelésnél ez 40% is lehet, így célszerű a megfelelő szállítóképességű injektorokat alkalmazni.

Oktánszám:
Az E85 oktánszáma az említett keverési arányok miatt 100 és 105 között mozog. Ha csak nyári E85öt használnak, számolhatnak 105-el. A magasabb oktánszám és a lángfront kisebb terjedési sebessége az etil-alkohol-levegő keverékben lehetővé teszi, hogy előgyújtás állítással üzemanyagot spóroljunk, vagy éppen többlet teljesítményhez jussunk.

Vízmegkötés:
Az E85 alapanyaga a vízmentes etil-alkohol, amely hajlamos akár a levegőből is vizet megkötni. Ezt ellensúlyozza a hozzáadott benzin és némi adalékanyag. A tapasztalatok szerint ez csak extrém esetekben jelentkezik problémaként, (pl.: hónapokig, vagy évekig tárolt E85, vagy álló autó) Svédországban évtizedek óta nem okoz problémát, pedig ott aztán van téli teszt, a Föld másik oldalán, Brazíliában a melegebb időjárás miatt egyszerűen tiszta szesszel (E100-al ) járnak a 70es évek óta, és ez nem okoz nekik gondot.

A saját tapasztalataim:
Magam 2 éve használok E85 öt különböző járművekben (Simson, BMW R1150 GS, Saab900). Ha sikeresen belövi az ember a befecskendezést. és az előgyújtást, igen kellemesen lehet vele közlekedni. Az etanol egyik pozitívuma pl. a turbós Saab, vagy a léghűtéses BMW esetében a valamivel alacsonyabb hengerfej hőmérséklet, az alkohol jobb hűtő hatásának köszönhetően. Jelenleg én is egy régi Saab 900 etanolos tuningjával kísérletezgetek, örülök hogy más is belevág ilyenbe.

A fajlagos fűtőérték:
Az E85 kb. úgy aránylik fűtő értékben a benzinhez, ahogy a benzin a gázolajhoz.
Az E85 jellemzően 28%-al alacsonyabb fűtőértékű üzemanyag. Érdekes módon, egyéb tulajdonságai miatt a flex fuel autók nem fogyasztanak 28%-al többet E85-ből, a jellemző érték 20% körül van.

Égéshő:
Tipikus benzin: 47,300 kJ/kg
E85: 32,340 kJ/kg
Etil alkohol: 29,700 kJ/kg

Fűtőértékek (cca)
Benzin 43 000 kJ/kg
Etil-alkohol: 26,800 kJ/kg
E85: 30 900 kJ/kg

Szövetségünk egyik tagja, a GOF Hungary csapata pedig gyári, homológ E85ös Ford Fiestával rallyzik, tőlük is kérhetünk további infókat, ha kell.

Remélem tudtam segíteni a leírtakkal, ha bármi további kérdés van szívesen állok rendelkezésre e-mail-ben vagy személyesen.

Héjj Demeter
alelnök
Magyar Bioetanol Szövetség

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.08.07. 22:00 

Jómagam Fiat Uno 1.0 45ie típusú gépjáművet üzemeltetek E85-el. Az egyetlen módosítás az előgyújtás nagyobbra vétele volt.

A fogyasztás kissé nőtt (5.5-ről 6.2-re), a menetteljesítmények nem változtak (eddig sem ment, most se megy :D ).
Kb 20 tankoláson vagyok túl, mostanában jelentkezett az első hiba. Alacsony fordulaton hirtelen padlógázra torpanás, és bedurrogás a kipufogóba. Próbaképp ismét tankoltam egy teli adag benzint, a hibajelenség megszűnt.

Biztos, ami biztos, cserélek egy benzinszűrőt a biztonság kedvéért.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.08.07. 22:45 

Kívánok!
Maga az átalakítás nem túl bonyolult. Az egyszerűbb átalakításokat valóban meg lehet csinálni egy garázsban komoly szaktudás nélkül is.
Természetesen ilyenkor valóban nincs kihasználva az E85 előnyös tulajdonsága, de maga a használat megoldható, ha nem is túl gazdaságosan. Van aki ezzel beér, és így is tud spórolni. Szerintem attól még nem szabad ezt lenézni.
Jó ideje foglalkozom a témával és tapasztalataim szerint az elsődleges szempont a spórolás, utána a teljesítmény növelés és legutolsó sorban a környezetvédelem.
Verseny célból egyébként nagyon sokan kísérleteznek az E85-tel, engem is meghívtak és napokban megyünk fékpadra egy E85 versenyautóval. A tapasztalatokat majd megírom a blogra ha érdekes lehet.
Egyébként igyekszem az http://www.etanol.blog.hu blogon teret adni minden E85 tapasztalatnak is.

A tapasztalatokról van egy régi indexes forum is:
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9170982

Illetve inkább lelkes mint sem szakmai CarStyling forum:
http://www.carstyling.hu/forum_shower.php?id=6043

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.09.24. 20:54 

>Mielőtt valaki lehurrogna, mert okoskodásnak tünik, én is E85-el járok és szerelem is őket.Előljáróban ennyi.

>>A 105-ös oktánszám az hogy is jön ki? Szerintem sehogy, ugyanis az oktánszámot tudomásom szerint úgy számolják, hogy az izooktán és normál heptán %-os arányának keveréke. Na, most akkor, mivel két anyagról beszélünk, akkor véleményem szerint max 100-as oktánszámú lehet, mivel az a 100%. Esetleg olyat tudok elképzelni, hogy ez a szám egy elméleti oktánszámot jelöl, mivel a 100-as oktánszámú benzinnél jobb a kompresszió tűrése.

>>>Süni! Véleményem szerint az autó nem azért javult meg , mert újra benzint raktál bele, hanem azért rakoncátlankodott, mert rossz E85-öt tankoltál. Ugyanis saját tapasztalatom, hogy bő fél éve járok ezzel az üzemanyaggal, és mindig ugyanott tankolok, ennek ellenére nekem is voltak az általad leírt problémáim. Ennek ellenére sem tankoltam benzint, és a tartály kifogyása után a friss szállításból tankolva megszűntek a problémák.Vagyis SAJNOS nem egyforma az E85 minősége.

>>>>Végül: én egy 1.3-as vashengerfejes, központi befecsis gyönyörű ford fiestát szoktattam rá az alkohol-mámoros közlekedésre.
Nem nagyon volt kibékülve az álltalam beszerelésre kerülő elektronikákkal, és elkezdtem nagyon sokat gondolkodni. Mit is csinál az elektronika: meghosszabbítja a befecskendezési időt, mivel többletüzemanyagra van szükség.Ez a kütyü az ecu-ból kijövő jelet módosítja én pedig a bemenőt változtattam meg, méghozzá úgy, hogy a pillangószelepre egy 100kohm potit raktam és nekiálltam hangolgatni.Így az ecut rákényszerítettem a matekra: ő azt érzékeli, hogy márt nagyon nyitva van pedig még nem is, ezért aztán sok levegőhöz sok üzemanyag dukál és ő azt adja is. Ezenkívül én azért tartom ezt jobb megoldásnak, mivel így a gyújtásba is beleszól az ecu. egy hátránya azért van ennek is: nem váltogathatom olyan kényelmesen az üzemanyagokat, mintha bent lenne az elektronika, hanem csavarhúzó elő és állítgatás.
Bízom benne, hogy felcsigáztam sok ember fantáziáját ez irányba is.

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.10.18. 21:58 

Kedves Geree!

Légyszives olvasd el, és véleményezd.

http://www.mazdaklub.hu/magazin/verseny ... 100-recept

Ugyanis érdekel, de nagyon, h ebböl mi lehet az igaz?

Hol lehet kapni acetont és mennyibe kerül? ;)

Ja, és egy nagyon érdekes cikk, a különbözö benzinek oktánszámárol, illetve teljesitményéröl.
Elgondolkoztato...

http://www.mami.hu/pdf/Benzinteszt_cikk_II.pdf

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.10.19. 20:03 
Adminisztrátor

Phaeton írta:
Kedves Geree!

Légyszives olvasd el, és véleményezd.

http://www.mazdaklub.hu/magazin/verseny ... 100-recept

Ugyanis érdekel, de nagyon, h ebböl mi lehet az igaz?

Hol lehet kapni acetont és mennyibe kerül? ;)

Ja, és egy nagyon érdekes cikk, a különbözö benzinek oktánszámárol, illetve teljesitményéröl.
Elgondolkoztato...

http://www.mami.hu/pdf/Benzinteszt_cikk_II.pdf

Az alkoholok (etil és metil) nem véletlenül népszerűbbek a versenysportban.
Az acetonról, mint üzemanyag-adalékról ugyanúgy nem tudok érdemben
nyilatkozni, mint a Benzolról és a Talnolról sem. A nitrometán egy nagyon
meglehetősen durva anyag, a bőrre jutva azonnal dolgozni kezd. S szerintem
a többi sem babapopsi-krém. A beszerezhetősége (ilyen mennyiségben)
valószínű mindegyiknek problémás, illetve azon is csodálkoznék, ha a liter-
áruk versenyképes lenne a kutakon kapható üzemanyagoknál.

De ha már 102-103-as oktánszám elérése végett bohóckodunk, akkor ott
az E85. Igaz, ez más beállításokat igényel, mint a benzin, s ha meg akarunk
maradni a benzinnél, de kell a magas oktánszámú üzemanyag, akkor
szükséges lehet játszadozni a kevergetéssel, de szinte biztos, hogy ott is
tekergetni kell a beállításokon. Ha viszont mindenképpen alkoholizálunk,
akkor ott a kutakon kapható E85, ami tapasztalat szerint is jobb kopogás-
tűrő, mint a mindennapi kereskedelmi forgalomban kapható benzinek
bármelyike. Ha tehát a kopogás a probléma, akkor azt valószínűleg az E85
oldja meg a legolcsóbban. Ez viszont felvet még egy pár beállítási/átállítási
kérdést, de ez már más tészta...
Szóval én a rövid versenyeken kívül értelmetlennek tartom ezen üzem-
anyagokkal való küzdelmet. Utcára olyan beállítást kell alkalmazni, hogy
elmenjen a kutakon kapható minőségű üzemanyagokkal. A verseny pedig
más terület, más elvárásokkal és leginkább más anyagi háttérrel...

A benzinteszt viszont nagyon szemléletes, nagyon hasznos szerintem bárki
számára; köszi, hogy belinkelted!

Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.10.20. 06:50 
Adminisztrátor

Phaeton felvetésére Arkhon válasza;

Idézet a Ford-Klub fórumáról:

Idézet:
Nnno. Egy adott anyagi összetétel hogy mennyire alkalmas hajtóanyagnak, befolyásolja a motor működési elve, az égés molekuláris mechanizmusa, a résztvevő anyagok reakcióhője, a reakciósebesség és a keletkező végtermékek. Az égést ha nanosec nagyságrendre lassítjuk, üzemanyag-oxigén fázishatárokon végbemenő, fraktálszerűen elágazó és gyökös láncreakciójú, réteges oxidációnak is betudhatjuk, ami tovaterjed a közegben.
Ezek sebessége akkora, hogy hétköznapi szemmel robbanásszerű.

Tökéletes égés a kémiai reakcióban kiszámolt mennyiségű éghető anyag és oxigén volna, de a pontos arány nem biztosítható, és a tökéletes égés csak oxigénfeleslegben következik be. De a beszívott levegő oxigén mellett nitrogént, CO2-t és városban még egyén nyomnyi vackot is tartalmaz, ami eleve elrontja a tökélyt. Ezen felül, az üzemanyag részleges ún parciális oxidációja hirtelen több energiát tud felszabadítani, mint a végigvitt tökéletes égés, ami időigényesebb. Ennek oka, hogy a szénláncok utolsó hidrogénjei már nehezebben kerülnek megfelelő reakcióba, ill. felszaporodnak a félátmenetes intermedier égétermékek, amik persze tovább égnek, de már nehezebben. (ne feledjük, nanosec időskálán)

A pontos égési folyamat a rengeteg adalékkal belőhetetlen, hiszen a rengeteg molekula adok-kapokban pontosan olyan beavatkozást kell elérni velük, ami gyorsítja az égést, leegyszerűsíti a feltöredező láncok reakcióit, ergo elősegíti egyenletes oxidációjukat. És hát kutyulnak, tesztelik, égetik, aztán meglátják.
Van, hogy nem az üzemanyagon, hanem a motoron állítanak, hogy jobb legyen az égés. Az optimális hőfok is fontos, pl. hidegben jobban végbemegy a reakció, de ez fordítva befolyásolja a reakciósebességet. Sok paraméter kompromisszumát optimumát kell megtalálni, nem pedig valamennyinek a maximumát, mert olyan nincs, legfeljebb egy TNT tégla elrobbantásakor, de az messze áll az irányított égéstől :-)

A végtelen gyors égés persze nem jó, mert nincs dugatyú, ami kibírná a detonációszerű lökéshullámokat, így a legjobb hajtóanyagok nem a robbanóanyagok, hanem azok az elegyek, amelyek égése még nagyon gyors, de írányított, és tetszőlegesen reprodukálható, nem károsítja az égésteret.

Minél egyszerűbb a molekula, annál gyorsabb az égés. Az aceton gyúlékonysága és reakcióképessége miatt jó gyorsító, azonban rossz tágulása és égéhője miatt nem hinném, hogy koncentráltabb állapotban jó hajtóanyag lenne. A metanol közismerten a gyorsulási autók üzemanyaga, tisztán elég jó hatásfokú, gyors és tiszta üzemanyag. A nitro-metán már molekulában tartalmazza az égés egy részéhez szükséges oxigént, így még jobb. A rakétákban dimetil-hidrazint használtak, koncentrált hidrogén-peroxiddal égetve, vagy egyenesen folyékony hidrogént és oxigént. A nagyobb molekulák felszakítása mindig energiát igényel, ami az égéstől veszi el a reakciósebességet. Utóbbi esetekben az égés során keletkező gázok már nem összetettségük, hanem nagyobb hőmérsékletük miatt fejtenek ki nagyobb tágulási teljesítményt. Viszont minél jobban elengedjük a gyökös láncreakciót annál irányíthatatlanabb.
Hidrogén és fluor elegy pl. jobb lenne, egy kis gond hogy azonnal spontán felrobban, amint összekerül...
A tetranitro-metán is inkább ipari robbanóanyag, mint hajtóanyag, repülne a hengerfej..

Azt gondolom, a jó hajtóanyag egyszerre biztosítja a hajtás feltételeit, égése széles spektrumú, előállítása olcsó, a hozzá biztosítandó műszaki színvonal nem bonyolult. Széles a működési spektrum és kíméli a motort, hiszen km-enként nem csak üzemanyagot, hanem a motort is amortizáljuk kissé, ami pénzben ki is fejezhető. S ezen felül "kíméli" a környezetetet, ami röhej, mert még a tiszta CO2+H2O kibocsátás is káros.

Szóval fingom sincs, van-e egzakt módszer belőni a tutit, de hát ez ugye milliárdos iparág, és ott vannak a British Petrol meg a társai Pentagon méretű laborokkal... Csak tudnak valamit

Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 233 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 24  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra